O Bir Baba: Cem Karaca

5 Nisan 1945 yılında doğmuş, Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden olan Ermeni kökenli Toto Karaca ve Azeri asıllı Türk tiyatrocusu Mehmet İbrahim Karaca’nın oğlu olan Cem Karaca, hem yaptığı müzikle müzik tarihinde hemde müziği ile ezilenin, emekçinin yanında olmasıyla benim için yeri çok ayrıdır.

Böyle bir anne baba olunca çocuğunda sanat içinde büyümemesi olanaksız gibiydi adeta. Robert kolejine kayıt yaptıran Cem Karaca, o zamanlardan beri müziğe ilgisi ve yeteneği vardı ama şuanki müzik görüşü ile çok farklıydı, bu farklılık askerliğine kadar devam etti. Askerliğinde bir askerin bağlama sesi ile batı müziğinde hissetmediği, hissedilemeyecek duyguları hissetmişti ve sonrasında müziklerini Türkçe söylemeye başladı ve serüven bu şekilde başladı.

Cem Karaca ile ilgili görsel sonucu

İlk yıllarında Mehmet İbrahim Karaca’nın oğlu için farklı planları vardı, müzik yapmasını istemiyordu. Oğlunun hevesini kırmak için konserlerinde adam tutup yuhalatmıştı ancak bu Cem Karaca’nın müzik ile olan bağının koparmaya yetmedi.

Tamirci Çırağı” ile de siyasi duruşunu iyice belirtti. Daha sonraki 1 Mayıs plağı ile birlikte bir figür oldu. Rahat ve lüks bir hayat sürme şansı varken o hep ezilenin ve emekçinin arkasında müzikleri ile durdu. İngiltere ve Almanya’dan gelen turne teklifleri ile birlikte Almanya’ya gitti. O yıldan, yıllar önce 1 Mayıs’ta yaşanan şiddeti bilen Cem Karaca, bu 1 Mayıs Almanya’da nasıl geçiyor diye dışarı çıktı ve insanlar onu tanıyınca eline megafonu tutuştururlar. Almanca ”Yaşasın Uluslararası Dayanışma” dedi ve bunu derken çekilen fotoğraflar Türkiye’ye gönderildi ve saçma sapan bir düşünce ile Cem Karaca’nın Kızıl Ordu türevi bir topluluk ile Türkiye’ye gelip iktidarı devireceği haberleri yapıldı. Bu haber ciddiye alınınca Cem Karaca’ya yurda dön çağrısı yapıldı. Kendisi için 2-3 sene isteniyordu o haberlerden sonra. Böyle bir asparagaz haber ile adeta bir suçlu muamelesi yapılması sebebiyle bu ciddiyetsizliği ciddiye almadı Cem Karaca ve yurda dön çağrısına olumlu yanıt vermedi. 1983’de Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Şarkıları yasaklandı, plakları kırıldı. Şarkıları yasaklanan Cem Karaca ”Raptiye Rap Rap” şarkısı ile adeta bu saçmalık ile dalga geçti.

cem karaca barış manço ile ilgili görsel sonucuİngiltere’ye 2. kez konser vermeye gittiğinde etkinliği düzenleyen ekibin ilk konserde bilet fiyatlarını yüksek tutmasından sitem etti, ben jet sosyeteye hitap eden biri değilim, öğrenciye,işçiye ve ezilen halk kesimine seslenen bir şarkıcı olarak 10 pound verip benim konserime gelen için söyleyecek şarkım yok dedi ve ikinci konser için bu hatayı düzelttiklerini belirtti BBC İngiltere Radyolarında.

Sürgündeyken şarkıları ile kendini ifade eden, konserler veren üstat bir gün Almanya’da (1983 tarihinde Köln’de) bir etkinliğe davet edilir.  Sahnede ülkenin doğusundan tutun büyük bir kısmının kürdistan olarak gösterildiği bir harita asılıdır, Türkiye’den oraya giden tüm sanatçılar o harita önünde şarkı söylerken o vatandaşlığı elinden alınan, sürgün edilen Cem Karaca ”…o harita inecek, inerse sahneye çıkarım…” dedi. İşte böyle de vatansever bir adamdır Cem Baba. Bunu yaptığı için elbette cezası kesildi, 5 yıl boyunca kendisine ambargo uygulandı, davet edilmedi etkinliklere.

 1985 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal ile görüşme gerçekleştiren Cem Karaca’nın ülkeye geri dönmesi için gerekli hukuki işlemler yapılmaya başlandı. Açılan tüm davalardan teker teker beraat ederek ülkesine, dostlarına ve ailesine büyük çoşku ile kavuştu Cem baba.

Hayatı boyunca öğrencinin, işçinin ve ezilen halkın yanında duran Cem Karaca 59 yıllık ömründe bizlere verdiği eserler ve duruşu ile bir yol çizdi. Her şarkısında bir mesajı vardı babanın.

Özledik be Cem Baba…

cem karaca wallpaper ile ilgili görsel sonucu

BBC Arşiv Odası & CNN Oradaydım