Ölüm Meleği: Mengele

16 Mart 1911 yılında Almanya’nın güneyinde bulunan Günzburg şehrinde dünyaya gözlerini açan Josef Mengele, 3 çocuklu bir ailenin bir parçasıydı. Babası Karl Mengele ise sert bir karaktere sahip olması sebebiyle çocuklarına sevgi göstermemiş bir adamdı. Joseph, öğrenim hayatına ilk önce Münih’de felsefe ile başlamış ancak ilgisinin tıpa ve antropoloji üzerine olduğunu düşününce felsefeyi bırakır ve Frankfurt Üniversitesinde tıp okumaya başlar hatta başarısı ile zamanının önemli profesörlerinden biri olan Ottima Freiherr von Verschuer’in yanında asistanlık bile yapmıştır. (Ottima Freiherr von Verschuer, insan biyolojisi ve genetiği alanında çalışmalar yapmış, savaş sonrasında da Münster Üniversitesinde çalşırken zamanında bölgedeki en büyük genetik araştırma merkezlerinin temellerinin atılmasında öncülük etmiştir, kendisi 1969 yılında bir trafik kazasında hayata gözlerini yummuştur.)


Mengele ile ilgili görsel sonucu

Mengele 1938 yılında SS dediğimiz Hitler’in kişisel korumalğını yapan ve şahsi ordusu olan birliğe katılmış ve orduya uyum sağlamak için çeşitli bölgelerde eğitimlerden geçmiştir. Okul eğitimi sayesinde cephede sağlık hizmetleri veren Mengel’in yüzbaşı olması pek sürmedi. Şuana kadar cephede ordu için çalışan normal bir sağlıkçı iken her şey Auschwitz’de bulunan bir kampın sorumlusu olunca içindeki canavarı dışarı oynamaya çıkarması ile başladı. Nazilerin gözünde hiçbir değeri olmayan masum insanlar üzerinde rahat rahat deneyler yapmaya başladı. Auschwitz’e gelen her tren onun için seçilecek yeni denekler anlamına geliyordu. Sağa gidecek olanlar bir süre daha hayatta olacaktı ama sola gidenler…


mengele deneyleri ile ilgili görsel sonucu

Nazilerin yahudi ırkını kurutma kampanyası ile artık kendini kaybeden Mengele, sadece yahudileri değil homoseksüel ve engellileri de denek olarak kullanıyordu ve onu durduracak kimse yoktu. 2 milyonun ölümünden sorumlu olan Mengele, insanlar üzerinde çeşitli testler yaptı. İnsanları buzlu sularda ölene kadar bekleterek ne kadar dayandıklarını öğrenmek istedi, mikrop vererek tüberküloz deneyleri yaptı, göz rengi değişikliği için sıvılar enjekte ederek insanları körleştirip sonra onu parçalarına ayırarak öldürdü, askerlerin paraşüt kullanımı için masum insanların organları patlayana kadar basınç uygulattı ve iç organlar hakkında yaptığı deneylerde ve çalışmalarda anestezi uygulamayarak insanların çığlıklarını dinleyerek acı çekmelerini dinledi. İşte bu deneyler ona Ölüm Meleği denmesine sebep oldu.

Dosya:Josef Mengele Signature.svg


 

Stalin’in kızıl ordusu Almanya’ya girmesi ile Mengele’nin de kaçması bir oldu. Mengele’nin çevresindeki insanların evlerine baskınlar düzenlendi ve daha sonrasında bir arkadaşının evinde bulunan mektupta Güney Amerika’da, Brezilya’da olduğu öğrenildi bundan öncesinde de Avusturya’da saklanan Mengele inme inmesi ile denizde yüzerken boğularak hayatını kaybetti. Kimliği Brezilya’daki Campinas Devlet Üniversitesi’nin DNA testleri ile tespit edildi. Tabi bu ölümünden yaklaşık 6 yıl sonra 1985’de belirlendi.


NTV arşivinden bir haber.
NTV arşivinden bir haber

 

Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.
Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum. Sizlerden isteğim şudur. Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin. Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.