Uluslararası Uzay İstasyonu

Kısaltması ISS olan International Space Station, yani güzel Türkçemizle Uluslararası Uzay İstasyonu, dünya yörüngesindeki bir uzay istasyonudur. 1988’de fırlatılıp, yapımına başlanan bu uzay istasyonu 2024 yılına kadar çalışmalarına devam edeceği biliniyor. 2028’e kadar işler durumda kalacak. Bu istasyon projesinde 5 farklı uzay kuruluşu vardır. Bu 5 farklı uzay kuruluşlarından biri de elbette NASA olarak bildiğimiz  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi. ABD’nin bu proje için bütçe arttırımına gidip, projenin ömrünü uzatmayı planlamaktadır. Her yıl neredeyse NASA’nın bütçesinin yarısının ISS için harcandığı biliniyor, çok masraflı olan ve eğer proje ömrünün uzatılmadığı taktirde ne yapılacağı tartışma konusu olan istasyon için bizler için uzun yetkililer için oldukça kısa bir vakit bulunmakta. Bu arada merak edenler için söylemeliyim bu istasyonun maliyeti 150 milyar Amerikan dolarıdır. Bu istasyonun elbette belli amaçları vardır. Keşif ve Bilimsel Araştırma iki ana amaçtır. İstasyon insan tarihinde en çok ziyaret edilen uzay istasyonu olma özelliğine sahiptir, şuana kadar 15’den fazla ülkeden 200’den fazla ziyaretçisi oldu. Bu istasyonu gitmeden de görme şansına sahip olabilirsiniz çünkü bu istasyon geceleri çıplak gözle görülebilmektedir. Nereden saat kaçta görülebileceğini NASA‘nın sitesinden bilgi alabilmek mümkün durumda. İstasyonun konumunu anlık olarak takip etmeniz de mümkün*. 2 Aralık 2016 tarihinde ülkemizde de çıplak gözle izlenebilir olmuştu bu istasyon.

Fotoğraftaki daire içindeki alanlardan görülebilecek. Kırmızı çizgi UUİ'nin güneşli ve görünür olduğu rotayı gösteriyor.

Peki oradan buralar nasıl gözüküyor diye soruyorsanız NASA, Instagram hesabından ara sıra fotoğraf paylaşıyor. Bir örneğini de sizlerle aşağıda paylaşmış olurum mutlaka.

Bu uzay istasyonun saatteki hızı 27,743 km’dir. Bir günde dünya çevresinde 15.5 tur atmaktadır. Şuan uzayda en çok vakit geçirmiş Peggy Whitson’dur. Bu güncellenen bilgiyi yine NASA’nın sitesinden bakarak en doğru sonucu alabilirsiniz.*

İstasyonda oksijen ilginç bir şekilde üretilmektedir. Panellerden elde edilen elektrik kullanılarak su elektroliz edilir ve su moleküllerinden oksijen elde edilir. Bunun hakkında detaylı bilgiyi buraya tıklayarak alabilirsiniz.

Bizler için önemli uzay istasyonunun başından daha neler geçeceğini tarih bize gösterecek. Umarım gerekli finansmanı sağlarlar ve projeyi istasyondaki parçalar dayanana kadar devam ettirebilirler. Bizde her yıl ”Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!” haberlerini okumaya devam edelim.